2. osmerčata v pořadí

29. ledna 2009 v 17:00 | Maruška =) |  Dvojčátka a vícečátka =)
V kalifornském městě Bellflower na západě USA se v pondělí narodila osmerčata. Je to šest chlapců a dvě holčičky, všichni jsou v dobrém zdravotním stavu.

Oznámila to místní média s odvoláním na informace lékařů. Jde o druhá osmerčata, která se narodila v USA, napsala agentura AP.

"Bylo to překvapení," řekla televizi KCAL9 lékařka Karem Maplesová, která spolu se 49 doktory, sestrami a asistenty pomáhala dětem na svět.

Překvapená byla podle AP i matka, protože podle ultrazvukového vyšetření očekávala příchod sedmerčat. "Je docela jednoduché přehlédnout jedno dítě, když jich čekáte sedm," prohlásil ředitel porodnice lékař Harold Henry.

"Novorozeňata jsou ve stabilním stavu a daří se jim dobře. Po příchodu na svět všechna křičela a mrskala sebou velmi energicky," uvedla Maplesová. K šanci dětí na přežití se odmítla vyjádřit, uvedla pouze, že "prvních 72 hodin bývá kritických, je třeba dávat na děti v příštích dnech obzvlášť velký pozor". Dvě novorozeňata byla podle AP připojena k plicnímu ventilátoru a třetí prý potřebovalo kyslík.

Děti váží od 820 gramů do 1,54 kilogramu. Jméno matky nebylo na její přání zveřejněno. Mluvčí nemocnice Myra Suarezová odmítla uvést jakoukoliv informaci o matce včetně toho, zda užívala léky na plodnost. Takové léky zvyšují pravděpodobnost vícečetného porodu.

"Je to velmi silná žena, takže pravděpodobně bude schopná postarat se o všech osm miminek," řekl doktor Mandhir Gupta, který o novorozence pečuje. Nemocnice nesdělila, zda matka plánuje všechny své potomky kojit.

Matku osmerčat přijala nemocnice ve 23. týdnu těhotenství. Žena porodila devět týdnů před řádným termínem. Maplesová řekla, že v nemocnici děti pravděpodobně zůstanou nejméně dva měsíce matka by mohla být propuštěna do týdne.

První živě narozená osmerčata v USA přišla na svět v Houstonu v roce 1998, jedno z nich však po týdnu zemřelo. Zbylých sedm dětí - děvčata Ebuka, Gorom, Chidi, Chima a Echerem, a chlapci Ikem a Jioke - oslavilo desáté narozeniny loni v prosinci. Rodičům pocházejícím z Nigérie se děti narodily tři měsíce před termínem, jejich porodní váha byla od 312 do 450 gramů. Svůj handicap však postupně dohnaly a od vrstevníků se neliší. Rodina žije v šestipokojovém domě na předměstí Houstonu, který jim dalo město. Když se potřebují někam přesunout, jezdí šestnáctimístným minibusem. Otec pracuje jako terapeut dýchacích potíží, matka je v domácnosti.

Podle encyklopedie Britannica, kterou AP cituje, se první živá osmerčata na světě narodila v březnu 1967 v Mexiku, ale všechna do 14 hodin zemřela.

***

Matka, která v pondělí v americké Kalifornii porodila osmerčata, má už z dřívějška šest dětí.

Tuto skutečnost sdělili v anonymním telefonátu místní rozhlasové stanici údajní rodiče ženy, napsal ve čtvrtek britský deník Daily Mail.
Předpokládaní rodiče matky osmerčat uvedli, že šestice dětí, mezi nimiž jsou i dvojčata, je v současnosti v jejich péči.
Osmerčatům, jež přišla na svět devět týdnů před řádným termínem, se podle lékařů daří dobře a čtyři z nich již ve svých inkubátorech přijímají darované mateřské mléko. Všechna novorozeňata dostávají navíc nitrožilní výživu, což je běžná praxe u předčasně narozených dětí. A rodička již prý začala s odsáváním vlastního mateřského mléka pro svých osm hladových potomků.
Všech šest chlapců a obě děvčata nyní také samostatně dýchají, třem dětem je ale stále dodávána kyslíková podpora trubičkou zavedenou do nosu. Lékaři předpokládají, že trubičky novorozeňatům brzy odstraní.
V pořádku je i matka dětí, jejíž identita zůstává nadále utajena. Své potomky již viděla v úterý večer v inkubátorech. Ty jsou umístěny těsně vedle sebe v jedné místnosti, aby se prý sourozenci mohli od počátku svého života sbližovat.
Podrobnosti o početí osmerčat zveřejněny nebyly, někteří nezávislí lékaři ale vyjádřili přesvědčení, že matka užívala léky na plodnost, které zvyšují pravděpodobnost vícečetného porodu.
Jména doposud novorozeňata nemají, označena jsou provizorně písmeny A až H podle pořadí, v jakém přišla v pondělí ráno císařským řezem na svět.
Předpokládá se, že děti zůstanou hospitalizovány několik týdnů, a mohly by vzhledem ke své nízké porodní váze čelit vážnému opoždění ve vývoji, konstatoval list Daily Mail.

zdroj: Blesk.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama