O krvi

17. února 2009 v 12:53 | Maruška =) |  Dárcovství krve
Krev je tekutá tkáň lidského těla, která plní řadu funkcí.

Červené krvinky přenášejí z plic do tkání kyslík a podílejí se na přenosu oxidu uhličitého z tkání do plic. Představují asi 40-44% objemu krve a v oběhu zdravého člověk aobíhají 100-120 dní.


Bílé krvinky jsou součástí obranného systému organismu. POdílejí se na odstraňování nežádoucíh látek a bakterií a na tvorbě protilátek. Je jich asi 500x méně než červených krvinek. Přežívání různých druhů bílých krvinek je různé, od několika hodin po desítky let.

Krevní destičky se spolu s některými bílkovinami plazmy podíleí na srážení krve. Jsou menší než červené a bílé krvinky a objemově představují jen malou část krve. Životnost krevních destiček v oběhu je 7-10 dní.

Plazma je tekutá složka krve. Kromě vody obsahuje celou řadu bílkovin, cukrů, tuků a minerálů. Podílí se na transportu živin, udržování látkové výměny a přenosu informací. Plazma představuje zhruba 55% objemu krve. Naprostá většina složek plazmy se obnovuje během několika hodin až dnů.

Plazmatické bílkoviny představují z hlediska léčebného nejvýznamnější část plazmy. Asi 2/3 bílkoviny plazmy tvoří albumin, který se rozhodující měrou podílí na udržování vody v cévním řečišti. Druhou skupinou plazmatických bílkovin jsou protilátky (imunoglobuliny) důležité pro obranischopnost organismu. Třetí důležitou skupinou jsou bílkoviny krevního srážení, které se spolu s krevními destičkami podílejí na zástavě krvácení.

Krevním plazma dále obsahuje bílkoviny transportní a regulační.

Z výše uvedeného vyplývá:
1. Krev je vzácná tekutina. Při jejím nedostatku nebo nedostatku některé její složky má člověk závažné potíže, případně umírá.

2. Krev lze od zdravého člověka poměrně snadno získat (na rozdíl od jiných orgánů) a podáním nemocným ulehčit jejich potíže, případně zachránit život. Proto se orzvinula transfúzních služba a způsoby zpracování krve. Tak je možné podávat nemocným jen tu složku, kterou právě potřebují. Tento postup snižuje nebezpečí nežádoucí odpovědi organismu na transfúzi a navíc umožňuje využít krev odebranou jednomu dárci k léčbě několika dalších.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama