Porod doma. Módní trend s rizikem anebo bezpečná záležitost?

24. července 2009 v 16:25 | Maruška =) |  K zamyšení...
Na jistém serveru se objevil článek, o tom, že při porodu doma se chlapeček dostal do hypoxie a stálé je v nemocnici v kritickém stavu. Zajímala mě na tento článek reakce veřejnosti a tak jsem si pod článkem přečetla i diskuzi. A docela jsem se hodně divila. Nevím, co si o tom mám myslet, ale projela jsem snad tři strany komentářů a ani jeden komentář, který by se dané matky zastal. Samá kritika. Na jednu stranu je to jasné jak facka, ale na druhé? Kolik žen mělo komplikace při porodu v nemocnici? A kolik jich v nemocnici už zemřelo?

Jiný člověk (nějaký chlap =D) psal, že porody doma jsou "moderním trendem", jsou ale i nejsou.. Neb porody doma už se dělaly kdysi dávno před mnoha lety... =D Takže to není jen tak halabala... A to že ve většině případech byly úspěšné, svědčí o tom i fakt, že po světě běhá spousty lidí, kteří by tady být nemusely, kdyby se jejich prapraprababičky, praprababičky, prabaičky a samozřejmě taky prapradědečkové atd.. nenarodily doma!

Každý porod má nějaké riziko, ať už je maminka či miminko zdravé! Nikdy člověk neví, co se může stát. V posledních letech je trend rodit s porodní asistentkou. Myslím si, že je to skvělý způsob, jak nerodit v přítomnosti mnohdy až desíti lidí, kteří se většinou během porodu na sále objeví. =) A to jsem ještě nepočítala tu uklízečku, která jakmile doktor skončí, začne pucovat podlahu... =) A to pacienka jest ještě na sále! Při porodu v nemocnici s PA (porodní asitentkou) je vždy po ruce i lékař, který je v pohotovosti v případě komplikací.

Abych zmínila možné komplikace porodu, které mohou nastat při porodu doma i v nemocnici vytáhla jsem si pro správnost uč. oše ze třeťáku =)... Tak tedy mezi porodní komplikace pratří např. nepravidelnosti pánve (zúžení), nepravidelné polohy plodu, poruchy děložní kontrakce, poruchy odlučovaání placenty, krvácení při porodu, poruchy dělohy (trhliny, prasknutí), aneurysma, hypoxie plodu, atd... V případě aneurysma, kdy matce díky tlaku, který vyvíjí, praskne (výduť) nějaká tepna (nejčastěji to bývá aorta, břišní aorta apod.. Tak matce nepomůžou ani v nemocnici! Vykrvácí na sále. A přitom tohle se nedá zjístit dopředu.

Myslím si, že porod doma je v jisté míře i nebezpečný, ale pokud ho vede zkušená porodní asistenka a pokud rodička není primapara (prvorodička) aje naprosto zdravá! a během celého těhotenství nedošlo k žádným komplikacím byla bych pro... Ale zase na druhou stranu, já bych doma asi nerodila... Jako zaměstnanec nemocnice přece mám jisté výhody jako na nadstandartní pkoj zdarma, či jisté místo i v případě přeplněné porodnici, takže je to jasné.. =) Jediné co vím, díky jedné praxe, kdy jsem byla na porodním v sále, že dobrovolně nebudu chtít císařský řez... Doslova taková řezničina =D.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama