Listopad 2010

SY vyhoření?

25. listopadu 2010 v 10:32 | Maruška =) |  Z deníku pracujícího =)
Ač je to k nevíře. Jsem mladá, sotva rok a půl praxe na lůtžkovém oddělení. A už teď na sobě pozoruji příznaky vyhoření. Je to zvláštní, ale opravdu. A nejvíce k tomu asi přispěla ta úterní směna. Opravdu. V takovém složení, jakém jsem byla je sloužit na facku... Na co jsou v našem zdravotnictví sestry registrované a jsou neshopné? Zajímalo by mě, proč když už MZČR zavedlo tuto dobrovolně povinnou hurá akci, tak proč registraci překlepnou každému. Přece jenom protože se sestra dejme tomu pasivně vzdělává na různých odborných akcích je erudovaná a kvalitní? Jen tím, že si odsedí bůhví kolik hodin v nějakém přednáškovém sále? Vždyť kdyby jste se zeptaly sposty sester, proč si vybraly takové téma konference, které nesouvisí s jejich zaměřením. Odpovívám: "A jak jinak máme získat tolik kreditů?"

Ale to jsem odbočila. Prostě úterý byla fakt směna na faccku, já co by ZA se třema neschopnýma registrovanýma sestrama byla naprosto vyřízená v šest, nebo spíše o půl sedmé (když jsem odcházela z odd.). Opravdu.

...

Macecha

20. listopadu 2010 v 19:24 | Maruška =) |  Z deníku jedné holky =)
Nějak se stalo, že jsem se ocitla v roli macechy. =) (Přesný děj vedoucí k tomutu faktu radši popisovat nebudu). Sice mě ta to role těší, zvláště v případě mé "ne"vlastní dcerunky Terezky. Ale co se týče mého zdraví v její přítomnosti je to už malinko horší. Jak už to bývá děti bývají zvídavé stvoření. Zejména pak v období ranného dětství, stejně tak když už mají i nějaký ten rozum a jsou už na prvním stupni základní školy. Inu docela si už zvykám na otázky typu. "Maruško a kdy budeš mít s tatínkem miminko?", "Vezmete se někdy?", "Maruško a můžu ti říkat Mami?". Pravda, zprvu tyhle otázky mi dělaly největší problém, ne na odpověď, ale hlavně co se týče mého zdraví. Poněvadž je na mě Terezka vytáhlá v době obědu. A nejednou se pak málem stalo, že jsem se udusila jídlem. Naštěstí se nic nestalo. =) Jen jsem přece jenom opatrnější při diskuzi s Terezkou. Pravda je, že se mírně děsím někdy každého Terezčina slova... =P

Já jsem Terezkou plně nadšená. Opačné nadšení, ovšem neskrývají moje kamarádky. Které si myslí, že bych měla z takového vztahu co nejdříve utéct. Každopádně, nevím co je k takovému tvrzení vede.. Když vztah neznají z obou stran. Koneckonců je mi to celkem jedno. Protože si stejně budu dělat co chci já. Neboť jsem svéprávná, plnoletá a vydělavájící člověk.  

mami a dítě

Důvod mé fóbie k antikoncepci

20. listopadu 2010 v 19:09 | Maruška =) |  Příběhy z praxe
Můj dlouholetý odmítavý postoj k jistému a věřím, že "úžasnémuů vynálezu, jako je homonální antikoncepce je již řadu let odmítavý. Možná snad protože jsem zdravotník, možná taky ne.
Možná jsem sama důkazem, že to jde i bez ní. Jelikož nějakou tu akutní potřebu jsem měla pořidit si až po té, co mě teda před maturitou mé spolužačky "nasadily brouky do hlavy" a to tím, že je to přece jenom pohodlnější. Inu, proč si ji ve dvaceti nepořídit, že?

Každopádně už po přečtení příbalového letáku jsem byla přeesvědčena, že přesto vlak nejede... Nakonec jsem byla i tak trochu donucena mým tehdejším přítelem si ji vzít. Možná mě do toho lákala chuť neznámého a nebo snad se zařadit mezi onen dav dívek a mladých žen, které se pyšně řadily do té skupiny rizikových pacientek? Přiznám se, že druhé balení HA mi ještě teď doma leží někde v šuplíku. A nikdy více... I za cenu, že bych měla mít doma "kupu dětí". Konec konců jsem živý důkaz, že to jde i bez ní. Protože občas mám opravdu víc štěstí než rozumu, ale to už je jiná.

Každopádně za jedním tvrzením si stojím, po svých postřezích z praxe. V poslední době se nemluví o ničem jiném než o negativních účincích antikoncepce. Karcinomy prsů, trombózy atd... Sama bych tomu taky nevěřila, dokud jsem se sama na vlastní oči nepřesvědčila o opak na své odborné praxi v říjnu na chirurgickém oddělení. Tumorectomie prsních žláz zejména u mladých žen a hlavně dívek (!) tam byly na denním pořádku. Trochu mě to zaujala. A světe div se, všechny z těch mnohdy mladých dívek (některým bylo sotva 20!) dle dokumentace  braly HA.  A nejvíc mě šokoval případ sedmnáctileté dívky, která už měla podruhé karcinom prsu!

Jj antikoncepce je sv... a vybírá si svou daň. Mnohem horší než karcinomy jsou, ale trombózy dolních končetin. V posledních měsících docela hodně diskutované téma nejen v médiích. A nejspíše asi taky proč, že? Co chvíli se objeví v novinách nějaký případ mladé dívkyú ženy která na tuhle docela vážnou přičinu zemře, pokud se včas nepodchytí.

I já bych tomu nevěřila na vlastní oči. Kdyby nám včera na odd. nepřivezla rychlá přímo na odd. osmnáctiletou dívčinu, která měla trombózu z HA.

Je to strašné, ale zajímalo by mě, kolik ještě obětí musí být, aby třeba lékaři, zejména gynekologové upozorňovali i na tuhle odvrácenou stranu antikoncepce. Je to hodně smutné zvláště, pokud sama vím, co mi moje lékařka řekla. Na otázku nežádoucí účinky? Žádné nejsou a když tak ne vždy souvisí s antikoncepcí. Podle mého názoru tohle není odpověď kvalifikované lékařky. Bohužel.

pilulky