Důvod mé fóbie k antikoncepci

20. listopadu 2010 v 19:09 | Maruška =) |  Příběhy z praxe
Můj dlouholetý odmítavý postoj k jistému a věřím, že "úžasnémuů vynálezu, jako je homonální antikoncepce je již řadu let odmítavý. Možná snad protože jsem zdravotník, možná taky ne.
Možná jsem sama důkazem, že to jde i bez ní. Jelikož nějakou tu akutní potřebu jsem měla pořidit si až po té, co mě teda před maturitou mé spolužačky "nasadily brouky do hlavy" a to tím, že je to přece jenom pohodlnější. Inu, proč si ji ve dvaceti nepořídit, že?

Každopádně už po přečtení příbalového letáku jsem byla přeesvědčena, že přesto vlak nejede... Nakonec jsem byla i tak trochu donucena mým tehdejším přítelem si ji vzít. Možná mě do toho lákala chuť neznámého a nebo snad se zařadit mezi onen dav dívek a mladých žen, které se pyšně řadily do té skupiny rizikových pacientek? Přiznám se, že druhé balení HA mi ještě teď doma leží někde v šuplíku. A nikdy více... I za cenu, že bych měla mít doma "kupu dětí". Konec konců jsem živý důkaz, že to jde i bez ní. Protože občas mám opravdu víc štěstí než rozumu, ale to už je jiná.

Každopádně za jedním tvrzením si stojím, po svých postřezích z praxe. V poslední době se nemluví o ničem jiném než o negativních účincích antikoncepce. Karcinomy prsů, trombózy atd... Sama bych tomu taky nevěřila, dokud jsem se sama na vlastní oči nepřesvědčila o opak na své odborné praxi v říjnu na chirurgickém oddělení. Tumorectomie prsních žláz zejména u mladých žen a hlavně dívek (!) tam byly na denním pořádku. Trochu mě to zaujala. A světe div se, všechny z těch mnohdy mladých dívek (některým bylo sotva 20!) dle dokumentace  braly HA.  A nejvíc mě šokoval případ sedmnáctileté dívky, která už měla podruhé karcinom prsu!

Jj antikoncepce je sv... a vybírá si svou daň. Mnohem horší než karcinomy jsou, ale trombózy dolních končetin. V posledních měsících docela hodně diskutované téma nejen v médiích. A nejspíše asi taky proč, že? Co chvíli se objeví v novinách nějaký případ mladé dívkyú ženy která na tuhle docela vážnou přičinu zemře, pokud se včas nepodchytí.

I já bych tomu nevěřila na vlastní oči. Kdyby nám včera na odd. nepřivezla rychlá přímo na odd. osmnáctiletou dívčinu, která měla trombózu z HA.

Je to strašné, ale zajímalo by mě, kolik ještě obětí musí být, aby třeba lékaři, zejména gynekologové upozorňovali i na tuhle odvrácenou stranu antikoncepce. Je to hodně smutné zvláště, pokud sama vím, co mi moje lékařka řekla. Na otázku nežádoucí účinky? Žádné nejsou a když tak ne vždy souvisí s antikoncepcí. Podle mého názoru tohle není odpověď kvalifikované lékařky. Bohužel.

pilulky
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Viktoie Viktoie | 18. října 2012 v 13:29 | Reagovat

Ahoj,
až tak závažné zdravotní problémy, jako jsou karciomy a trombóza, jsem díky Bohu neměla. Nicméně s hormonální antikoncepcí nemám zrovna nejlepší zkušenosti. Jelikož jsem v minulosti trpěla depresemi, užívání antikoncepce mě do tohohle stavu znovu uvedlo. Nemluvě o šílených změnách nálad a nechuti k čemukoliv včetně sexu.
Takže v konečném důsledku jsem utratila za HA hromadu peněz, abychom se s příteleme milovali tak 2x za měsíc. Věřím, že spoustu žen a dívek tyhle věci obejdou, ale já už HA odmítám. Volím raději spermicidy a nebo jiné formy ochrany před početím, ačkoli nejsou tak účinné jako HA, ale své tělo už nebudu dál tímhle trápit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama